Jak se chováme dnes bude mít v mnoha ohledech dopady v blízké budoucnosti – to je každému jasné. Když to ale pozorujeme, jak jsme se za posledních pár desetiletí dostali do bodu, kdy si jen těžko můžeme vážit některé z věcí, které nás obklopují na denní bázi, je to k zamyšlení.

Je to udržitelné žít takový život, kdy nejčastější „řešení“ v nakládání s vysloužilými spotřebiči nebo věcmi, které nepotřebujeme, je danou věc vyhodit?

Obávám se, že toto není správná cesta a vyzývám všechny, kdo mají tu sílu a víru v dnešní skvělé době něco smysluplného dělat, aby o této problematice začali více uvažovat.

Proč hodně lidu tvrdí, jak jsou dnešní časy zlé a obtížné a já si myslím opak?

Nikdy nebylo jednodušší vytvořit něco hodnotného (nebo nesmyslného) tak rychle a efektivně jako v dnešní době. Díky technologiím, které nám usnadňují každodenní život šetříme energii, kterou můžeme investovat správným směrem a to se vyplatí. Možná ne přímo pro nás, ale pro ty, kdo zde budou po nás jistě ano.

Lidstvo se neustále vyvíjí a současně s tím se vyvíjí technologie, množství dostupných materiálů a jiných substancí. Mění se dostupnost výroby a to vlivem automatizace a zefektivnění výroby, přičemž mnoho lidí „zbohatlo“ do té míry, kdy si kupují nesmysly. Také patřím do této skupiny, stejně tak jako každý, kdo čte tento text a proto nesu zodpovědnost za to, co spotřebuji a co vyhodím.

Je velmi těžké žít „zero-waste“ život (bez odpadků), doba na toto není připravena, což znamená, že na to není společnost připravena.

Nic není samo sebou a tak je třeba malými krůčky začít pracovat na tom, abychom pochopili, že není možné donekonečna žít na materiální dluh – myšleno tím, že není možné udržitelně vyrábět více věcí, než dokážeme jakýmkoliv efektivním způsobem zrecyklovat.

Aby vše mohlo spolehlivě fungovat, nikdo nic nedostane zadarmo. Na adrese níže najdete možnost zakoupit funkční náhradní díly, funkční nástroje, domácí vybavení a mnoho dalšího.

ww.recyklarna.cz

Zde končí slova a začíná skutek. Pokud také máte na srdci nějaký skutek, podělte se o tom se mnou a mohu Vám pomoci s jeho realizací nebo podporou.

P.S. Veškeré prostředky získané z prodeje budou použity na další rozvoj udržitelnosti. Více informací a podnětů pište na oldrich.faber@cull.cz.