Jak se chováme dnes bude mít v mnoha ohledech dopady v blízké budoucnosti – to je každému jasné. Když to ale pozorujeme, jak jsme se za posledních pár desetiletí dostali do bodu, kdy si jen těžko můžeme vážit některé z věcí, které nás obklopují na denní bázi, je to k zamyšlení.

Je to udržitelné žít takový život, kdy nejčastější „řešení“ v nakládání s vysloužilými spotřebiči nebo věcmi, které nepotřebujeme, je danou věc vyhodit?

Obávám se, že toto není správná cesta a vyzývám všechny, kdo mají tu sílu a víru v dnešní skvělé době něco smysluplného dělat, aby o této problematice začali více uvažovat.

Proč si někdo myslí, že časy jsou zlé a obtížné a já si myslím opak?

Nikdy nebylo jednodušší vytvořit něco hodnotného (nebo nesmyslného) tak rychle a efektivně jako v dnešní době. Díky technologiím, které nám usnadňují každodenní život šetříme energii, kterou můžeme investovat správným směrem a to se vyplatí. Možná ne přímo pro nás, ale pro ty, kdo zde budou po nás jistě ano.

Lidstvo se neustále vyvíjí a současně s tím se vyvíjí technologie, množství dostupných materiálů a jiných substancí. Mění se dostupnost výroby a to vlivem automatizace a zefektivnění výroby, přičemž mnoho lidí „zbohatlo“ do té míry, kdy si kupují nesmysly. Také patřím do této skupiny, stejně tak jako každý, kdo čte tento text a proto nesu zodpovědnost za to, co spotřebuji a co vyhodím.

Je velmi těžké žít „zero-waste“ život (bez odpadků), doba na toto není připravena, což znamená, že na to není společnost připravena.

Nic není samo sebou a tak je třeba malými krůčky začít pracovat na tom, abychom pochopili, že není možné donekonečna žít na materiální dluh – myšleno tím, že není možné udržitelně vyrábět více věcí, než dokážeme jakýmkoliv efektivním způsobem zrecyklovat.

Aby vše mohlo spolehlivě fungovat a bylo možné rozšiřovat zázemí Recyklárny, nebude zde mnoho věcí zdarma. Na adrese níže najdete možnost zakoupit funkční náhradní díly, funkční nástroje, domácí vybavení a mnoho dalšího.

ww.recyklarna.cz

Časem se vyskytnou jistě skvělé příležitosti, kam se posunout, na této stránce Vám buddou podávány aktuality ohledně dění a projektů.

Za případnou podporu mnohokrát děkuji.

Oldřich Fáber


Konečně spuštěn obchod Recyklarna.cz – 18.5.2023

Po delším koumání, kde udělat provizorní eshop s přijatelnými provozními náklady jsem zvolil platformu FlexumShop, kde jsou k dispozici již některé produkty a postupně budou přibývat. Paralelně s tímto obchodem se připravuji na přechod do nového eshopu, nicméně to bych předbíhal a tak uvidíme, jak se vše bude vyvíjet.


Nově nabízím možnost 3D tisku technologií FDM – 26.5.2023

Ve spolupráci s dlouholetým tvůrcem Skipper07 vytváříme možnost tvorby 3D modelů a následný 3D tisk aditivní technologií.

Pro více informací navštivte sekci 3D tisk: www.recyklarna.cz/article/3d-tisk